دسته‌بندی نشده

شکایت احزاب سیاسی تاریخ انتخابات را به تأخیر نمی اندازد

[ad_1]

اینسایدر گزارش می دهد ، تا روز سه شنبه ، شکایات اشخاص سیاسی و نامزدهایی که به کمیسیون شکایات و استیناف انتخابات شکایت کرده اند ، باید یک نتیجه نهایی دریافت کنند.

نه درخواست تجدیدنظر از سوی اشخاص سیاسی و نامزدها در 23 ژانویه ، پس از تأیید صلاحیت آنها توسط کمیسیون مرکزی انتخابات در جلسه 22 ژانویه ، برای شرکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام 14 فوریه در کوزوو ثبت شد.

مول دسکو ، رئیس دبیرخانه کمیسیون حقوق بشر ، به رادیو اروپای آزاد گفت: “کمیسیون حقوق بشر اروپا ظرف 72 ساعت از دریافت این شکایات موظف است و در مورد آنها رسیدگی و تصمیم گیری خواهد کرد.”

با این حال ، این موسسه مستقل همچنین می تواند زودتر در مورد شکایات ارائه شده در مهلت قانونی تصمیم گیری کند.

“برجام به تمام ظرفیت خود متعهد می شود که آنها را در اسرع وقت انجام دهد ، حتی قبل از پایان مدت 72 ساعت. تصمیم گیری می تواند در همان روز یا حتی در روزهای مختلف قبل از انقضاires مدت 72 ساعت انجام شود. “

تصمیم گیری در ECAP چگونه انجام می شود؟

طبق قانون فعلی ، کمیسیون حقوق بشر متشکل از ده عضو است ، از جمله رئیس جمهور که قاضی دادگاه عالی کوزوو است و اعضای باقیمانده قاضی دادگاه تجدیدنظر و دادگاه های اساسی کوزوو هستند.

ECAP ممکن است در جلسات جداگانه ای با حداقل سه عضو تشکیل جلسه دهد ، اما در مواردی که اهمیت ویژه ای دارد رئیس ECAP می تواند کمیته ای متشکل از 9 عضو آن موسسه تشکیل دهد. در آنجا تصمیمات با اکثریت آرا گرفته می شود.

این قانون به وضوح بیان می کند که تصمیمات PNPO برای CEC الزام آور است.

رئیس کنونی ECAP شکری سلیمانی است.

چه راه حلهایی را می توان انتظار داشت؟

آلبرت کراسنیکی از سازمان دموکراسی پلاس به رادیو اروپای آزاد گفت که دانستن اینکه این نهاد مستقل دقیقاً چه تصمیمی می گیرد فرضی است ، اما انتظار داشت که شکایات افراد و نامزدها تا حدی تأیید شود.

ECAP ممکن است از CEC بخواهد که این نهادهای سیاسی را به عنوان نامزدی تمام کسانی که با قانون مشکلی ندارند ، تأیید کند. کسانی که در 3 سال گذشته فقط به دلیل داشتن نامزدهای دیگر در لیست محکوم نشده اند ، چنین محکومیتی دارند. اگر این اتفاق بیفتد ناعادلانه است. “

وی می گوید که اشخاص سیاسی از مهلت انجام تغییرات یا جایگزینی در لیست نامزدها فراتر رفته اند ، به همین دلیل انتظار دارد اگر IPAP تصمیم به تأیید مجدد لیست لیست ها بگیرد ، لیست افرادی که شکایت کرده اند با نامزدهای کمتری باقی بماند. نامزدها شکایت خود را

“احزاب حق ایجاد تغییر در لیست نامزدها را رد کرده اند. اما اکنون ممکن است کمتر از 110 نامزد باقی بمانند. با این حال ، این به هیچ وجه مانعی ندارد. احزاب نیازی به تعداد کامل نامزدهای مجاز ندارند. اما اکنون این به تصمیم کمیسیون حقوق بشر بستگی دارد ، زیرا طرفین در تلاشند روند کار را به مرحله اول برسانند. “

در سال 2019 ، CEC کاندیداهای لیست صربستان را برای انتخابات زودهنگام شهردار در چهار شهرداری با اکثریت شهرداری های شمالی صربستان تأیید نکرد ، اما EITI درخواست لیست صربستان را تأیید کرد و تصمیم CEC مجبور شد.

سایر پرونده های تجدیدنظر چیست؟

حداکثر تا 26 ژانویه ، نهادهای سیاسی تصمیمات کتبی در مورد شکایات خود را از حقوق بشر اروپا دریافت می کنند. اگر آنها ناراضی باشند ، آخرین مرحله تجدیدنظر یعنی دادگاه عالی وجود دارد.

دیوان عالی کشور باید حداکثر تا تاریخ 30 ژانویه به درخواست های احزاب سیاسی پاسخ دهد. کراسنقی توضیح داد: “این تصمیمات دیوان عالی کشور زمینه را برای ادامه روند انتخابات فراهم می کند ، جایی که قرعه کشی برای آرا برگزار می شود.”

در صورت نارضایتی نهادهای سیاسی یا نامزدها از تصمیم دیوان عالی کشور ، آنها حق دارند به دادگاه قانون اساسی مراجعه کنند ، اما این تأثیری در به تعویق انداختن یا عدم برگزاری انتخابات در مدت تعیین شده ندارد.

آلبرت کراسنیکی از دموکراسی پلاس نمونه انتخابات گذشته را ذکر می کند.

“ما از ابتکار سوسیال دموکرات به دادگاه قانون اساسی شکایت کردیم که آرا post پستی را که پس از مهلت قانونی رسید نپذیرفت ، اما نتیجه تأیید شد و هیچ مانعی وجود نداشت.”

قطبش شدید

رأی دادگاه قانون اساسی در پرونده اتم عریفی ، نماینده مجلس ، تفسیرهای مختلفی را از سوی نهادهای سیاسی به رهبری جنبش Vetevendose برانگیخت ، که اصرار داشت نامزدهای این حزب نمی توانند موضوع این تصمیم باشند ، زیرا به مشروط محکوم شدند.

در تاریخ 3 ژانویه 2018 ، اعضای وقت جنبش Vetevendosje ، آلبین کورتی ، آلبولنا هاجیو ، فاتون توپالی و دونیکا کادای-بودوپی ، به دلیل پرتاب گاز اشک آور در محل مجلس کوزوو به مشروط محکوم شدند.

رهبر جنبش Vetëvendosje آلبین کورتی در 20 ژانویه گفت که پس از ارسال شورای قضایی کوزوو لیست 47 نامزد به همراه نام وی توسط شورای قضایی کوزوو ، “دارنده لیست” خواهد بود ، که به گفته این موسسه نمی تواند بخشی از مبارزات انتخاباتی باشد نژاد

کورتی گفت: “من صاحب لیستی هستم ، که به قانون اساسی و قوانینی که از حقوق همه ما و هر یک از ما محافظت می کند ، احترام می گذارم و آن را کاملاً رعایت می کنم.”

در یک جلسه متشنج در 22 ژانویه ، CEC ، با اکثریت آرا ، لیست رای دهندگان نهادهای سیاسی را تأیید نکرد: Vetëvendosje ، ابتکار سوسیال دموکرات و اتحاد برای آینده کوزوو ، زیرا این احزاب جایگزین نامزدهای قضایی کوزوو نشده بودند شورا نگفته است که با قانون انتخابات عمومی مطابقت داشته باشید.

در همین حال ، در 23 ژانویه ، رئیس جمهور موقت Vjosa Osmani ، که نامزد لیست VV است ، در بیانیه ای در شبکه اجتماعی فیس بوک ، تصمیمات CEC را بی سابقه ، نامناسب و غیر قابل قبول توصیف کرد.

“اگر ما دوباره با شرایطی مانند دیروز روبرو شویم ، زمانی که CEC به عنوان یک نهاد مستقل برای پیشبرد دستور کار حزب و مجمع مورد سوused استفاده قرار گرفت ، جایی که کارمندان دولت تحت فشار قرار می گیرند ، من مجبور می شوم همه اقدامات را برای محافظت از صحت CEC انجام دهم و این روند انتخابات. همانطور که در قانون انتخابات پیش بینی شده و طبق قانون اساسی کشور الزام شده است “، وی گفت ،.

عثمانی به جلسه CEC در 22 ژانویه اشاره کرد ، جایی که دفتر ثبت احزاب و صدور گواهینامه حزب سیاسی توصیه کرد که CEC به تمام نامزدهای نمایندگان مجلس در لیست رأی دهندگان نهادهای سیاسی برای انتخابات زودهنگام 14 فوریه در کوزوو گواهی دهد.

به گفته مدیر این دفتر ، یل بولشکاج ، این پیشنهاد نتیجه ابهامات مندرج در ماده 29 (q) قانون انتخابات عمومی است ، نکته ای که اعمال محکومین را برای سه سال گذشته منع می کند.

بولشکای تأکید کرد که دفتری که وی ریاست آن را دارد ، به کلیه نامزدها اجازه تأیید صلاحیت را می دهد و بعداً جای شکایت را می گذارد.

با این حال ، این با مخالفت اکثر اعضای CEC روبرو شد ، آنها تصمیم گرفتند یک به یک به نهادهای سیاسی رأی دهند ، زیرا برخی از آنها جایگزین نامزدهایی نشده بودند که شورای قضایی کوزوو گفته بود با ماده 29 قانون قانون عمومی مطابقت ندارند./Insajderi.com[ad_2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *